MODELARSTWO KARTONOWE - darekb

 stdarek
Strona główna
 
Galeria XXIw.
 
Galeria XXw.
 
W trakcie klejenia
 
Miejsce pracy
 
Powstawanie modeli
 
Wystawy
 
O mnie, kontakt
 
Linki

 

O mnie

Kontakt

Mam na imię Darek. Mieszkam w centrum Polski - w Kutnie.

Na fotce powyżej to oczywiście moja buźka. A co robią słuchawki na mojej głowie? Akurat lecę samolotem i za chwilę będziemy robić beczkę. uuu!

Modelarstwem kartonowym zajmuję się od końca 1982 roku. Z przerwami w latach 90, co widać po galeriach, które podzieliłem na dwa okresy. Wiele starszych modeli spotkał los okrutny: stoją w garażu i niszczeją.
Modele wykonuję w wersji standard.
W czasie klejenia lubię sobie posłuchać swojej ulubionej muzyki: hard rocka i heavy metalu z jego odmianami: speed, trash, death, gothic, groove, power, Nu, symphonic, melodic death, matalcore. Nieźle doładowuje. Na moim kanale You Tube w ulubionych możecie jej posłuchać. Inną też słucham...

Córki też wykonały kilka modeli, a i żona nieraz pomoże. I wiecie co Wam powiem?

Nigdy nie przestanę kleić.


Posiadam uprawnienia Sędziego Modelarstwa LOK klasy III w klasach modeli redukcyjnych:

- kartonowych,

- plastikowych,

- NS.

Czytaj artykuł w Modelarzu 4/2014.


Też w kwietniu 2019r odwiedziłem Kruszwicę. Odbył się tam XXI Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych. Pojazd kołowy Pirania II LAV 25TVA zdobył trzecie miejsce. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

gp III miejsce
za Pirania II LAV 25TVA
202L

W kwietniu 2019r pojechałem do Inowrocławia na 13 Konkurs Modeli Kartonowych. Wagon chłodnia 202L otrzymał tam wyróżnienie. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

gp wyróżnienie
za wagon chłodnia 202L
202L

Też w lutym 2019r przyjechałem na IV Międzynarodowy Konkurs-Wystawa Modeli Redukcyjnych o puchar Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego. Model elektrowozu ET 22 zajął trzecie miejsce w klasie pojazdów szynowych oraz otrzymał nagrodę specjalną wydawnictwa Draccus Models. Nagrodę specjalną im. Tadeusza Grzelczaka otrzymałem za Mustanga P51D. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

brązowy medal III miejsce
za elektrowóz ET 22
ET 22
nagroda specjalna nagroda specjalna
za ET 22
ET 22
puchar nagroda specjalna im. Tadeusza Grzelczaka
za Mustanga P51D
Mustang

W lutym 2019r pojechałem do Nowego Tomyśla na jubileuszowy V Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Burmistrza Nowego Tomyśla. Wagon chłodnia 202L zdobył tam nagrodę Grand Prix wydawnictwa Answer. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

gp Grand Prix wydawnictwa Answer
za wagon chłodnia 202L
202L

W maju 2018r pojechałem do Kruszwicy na okrągły już, jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych. Odbywał się tam też drugi memoriał im. Tadeusza Grzelczaka. Mój Musteng P51D zdobył puchar. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

puchar Puchar w II Memoriale Tadeusza Grzelczaka
za P51D Mustang
mf109

W marcu 2018r przyjechałem pierwszy raz ze swoimi modelami do Nowego Tomyśla na IV Konkurs Modeli Kartonowych. Model elektrowozu ET 22 zajął drugie miejsce w klasie pojazdów szynowych. Chata Olędrska natomiast trzecie miejsce. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

złoto II miejsce
za ET22
et22
puchar III miejsce
za Chatę Olęderską
et22

W lutym 2018r zawitałem do Aleksandrowa Łódzkiego na III Wojewódzki Konkurs Modelarski. Model elektrowozu ET 22 zajął pierwsze miejsce w klasie pojazdów szynowych. Myśliwiec Messerschmitt Bf109 otrzymał nagrodę specjalną im. Tadeusza Grzelczaka. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

złoto I miejsce
za ET22
et22
puchar nagroda specjalna im. Tadeusza Grzelczaka
za Messerschmitt BF109
et22

We wrześniu 2017r pojechałem do Przeciszowa na XVII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych. Model elektrowozu ET 22 zajął drugie miejsce w klasie waloryzowanych pojazdów szynowych. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

puchar II miejsce
za ET22
et22

W maju 2017r pojechałem do Kruszwicy na XIX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych. Odbywał się tam też pierwszy z serii, memoriał im. Tadeusza Grzelczaka. Mój Messerschmitt BF 109 F2 uzyskał puchar, który wręczała (co było wielką niespodzianką dla mnie i wszystkich obecnych) córka p. Grzelczaka. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

puchar Puchar w I Memoriale Tadeusza Grzelczaka za
Messerschmitt Bf 109 F2
mf109

W kwietniu 2017r pojechałem z modelami do Inowrocławia na XI Konkurs Modeli Kartonowych. Elektrowóz ET 22 dostał wyróżnienie oraz Grand Prix Answer za najciekawszy model. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

puchar wyróżnienie
za elektrowóz ET 22
et22
puchar Grand Prix Answer
za ET 22
et22

W styczniu 2017r odwiedziłem Aleksandrów Łódzki na II Wojewódzkim Konkursie Modelarskim. Tam moje modele uzyskały medalową punktację. Była też wręczana nagroda specjalna za najlepszy model kartonowy samolotu projektu śp. Tadausza Grzelczaka. Łódzka Sjesta Modelarska przyznała mi tę nagrodę za model Fw-190 A3. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

srebny medal II miejsce
za tramwaj typu N
N
brązowy medal III miejsce
za śmigłowiec Puma
Puma
puchar nagroda specjalna im. Tadeusza Grzelczaka
za Focke Wulf-190 A3
FW 190A

W kwietniu 2016r pojechałem z modelami do Inowrocławia na X Konkurs Modeli Kartonowych. Wagon z kłonicami 401Ze i samochód Syrena 105 dostały wyróżnienia. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

wyróżnienie wyróżnienia
za wagon i Syrenę 105
sw

W lutym 2016r pojechałem z modelami po raz pierwszy do Rypina na VI Konkurs Modeli Kartonowych i Makiet. Śmigłowiec "Puma" zajął tam II miejsce. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

wyróżnienie II miejsce
za śmigłowiec Puma
SM 03

W czerwcu 2015r pojechałem z modelami do Wrocławia. Lokomotywka SM 03 uzyskała tam wyróżnienie. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

wyróżnienie wyróżnienie
za lokomotywę SM 03
SM 03

W kwietniu 2015r pojechałem z kilkoma modelami do Inowrocławia. Śmigłowiec Puma uzyskał tam wyróżnienie. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

wyróżnienie wyróżnienie
za śmigłowiec Puma
Puma

W czerwcu 2014r odwiedziłem ponownie Wołów i organizowany tam konkurs modeli kolejowych. Model lokomotywy spalinowej i wagon chłodnia zdobyły medale oraz puchary sponsorów. Odbywała się tam też Dolnośląska Wystawa modeli kartonowych, na którą zabrałem U-boota i śmigłowiec Puma. Te modele też uzyskały medalową punktację. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

srebny medal II miejsce
za wagon chłodnia 202L
202l
srebny medal II miejsce
za lokomotywę SM 03
sm03
brązowy medal III miejsce
za śmigłowiec "Puma"
puma
brązowy medal III miejsce
za U-boot IXc/40
uboot
puchar Wyróżnienie Komendanta
Wyższej Szkoły Oficerskiej
Wojsk Lądowych we Wrocławiu
za lokomotywę SM 03
sm03
puchar Puchar Dyrektora
Wołowskiego Ośrodka Kultury
za wagon chłodnię 202L
202l

W maju 2014r. zdobyłem brązowy medal za okręt podwodny U-boot IXc/40 na XVI Ogólnopolskim Konkursie Modeli Redukcyjnych w Kruszwicy w klasie O-S, czyli okręty i statki. Lokomotywa SM 03 zajęła tam 4 miejsce. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

brązowy medal III miejsce
za U-boot IXc/40
uboot
IV miejsce
za lokomotywę SM03
sm03

W kwietniu 2014r zawitałem pierwszy raz na Mistrzostwach Polski Modeli Redukcyjnych Okrętów i Statków Klasy "C" NAVIGA w Oleśnicy.

Wystawiłem tam U-boota IXc/40. Okręt podwodny został sklasyfikowany i uzyskał Świadectwo Pomiarowe Modelu.

dyplom Oleśnica udział w NAVIGA "C" Klasa
U-boot IXc/40
uboot

15 czerwca 2013r. odbył się pierwszy w Polsce konkurs kartonowych (i plastikowych też) modeli kolejowych w Wołowie, a że kleję te modele już od wielu lat, to nie mogłem tam niebyć. Zdobyłem kilka medali w kategorii wagonów towarowych i lokomotyw elektrycznych oraz puchar Grand Prix za parowóz i sponsora imprezy za tramwaj. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

złoto I miejsce
za wagon 401 Ze z kłonicami
401
srebro II miejsce
za węglarkę 3W
3W
braz III miejsce
za Tramwaj typu N
N
puchar Puchar Grand Prix klubu "Skorpion"
za parowóz Ty45
Ty45
puchar Puchar sponsora konkursu
za Tramwaj typu N
N

W czerwcu 2013r. będąc na konkursie modelarskim we Wrocławiu, otrzymałem wyróżnienie sponsora imprezy - firmy Solaris [produkująca autobusy i tramwaje]- za pojazd komunikacji miejskiej. Co prawda dyplomu nie otrzymałem do tej pory od tej firmy - bo minęli się trochę z kulturą. Zdjęcie modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

wyróżnienie wyróżnienie sponsora konkursu
za Tramwaj typu N
N

W maju 2013r. zdobyłem brązowy medal za samolot Su 7B na XV Ogólnopolskim Konkursie Modeli Redukcyjnych w Kruszwicy w klasie S3, czyli samoloty odrzutowe. Miejsca 4, równorzędne, otrzymały wagony towarowe w klasie pojazdów szynowych. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

braz III miejsce
za odrzutowiec Su 7B
su7
IV miejsce
za wagony
3W i 401Ze
wagony

W trakcie trwania 7 Inowrocławskich Spotkań Modelarzy Redukcyjnych w Inowrocławiu 28 kwietnia 2013 stacja radiowa "Gra Inowrocław" przeprowadziła ze mną wywiad, którego możecie tu posłuchać.

Otwórz plik

W końcu kwietnia 2013r. otrzymałem wyróżnienie za parowóz Ty 45 na 7 Inowrocławskich Spotkaniach Modelarzy Redukcyjnych w Inowrocławiu w klasie PS (pojazdy szynowe). Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

wyróżnienie Wyróżnienie
za parowóz
Ty 45
TY45

W końcu marca 2013r. nasza regionalna telewizja nakręciła ze mną reportaż, w którym opowiadam o historii swojego modelarstwa. Materiał jest udostępniony na moim kanale You Tube.


Parowóz Ty 45 na okres trzech miesięcy (czerwiec - sierpień 2012) zawitał do Kutnowskiego Muzeum Regionalnego na wystawę: "150 lat kolei w Kutnie". Świetna wystawa, ciekawa tematyka. Przy tej okazji pojawiła się możliwość rozpropagowania modelarstwa, jak i trochę mojej osoby, w prasie i telewizji. Zobacz: You Tube.


W maju 2012r. ponownie byłem na konkursie modelarskim w Kruszwicy. Tym razem bez medali. Czwarte miejsce zajął model RAH 66 Comanche w klasie helikopterów. Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

IV miejsce
za śmigłowiec
RAH 66 Comanche
Comanche

We wrześniu 2011r. zdobyłem kolejny medal, tym razem brązowy za parowóz Ty 45 na XI Ogólnopolskim Konkursie Modeli Kartonowych w Przeciszowie w klasie MPSZ (pojazdy szynowe). Zdjęcia modelu można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

brąz III miejsce
za parowóz
Ty 45
Puma

W czerwcu 2011r. odwiedziłem Wrocław, biorąc udział w VI Międzynarodowych Spotkaniach Modelarzy Kartonowych. Przywiozłem na nie dość sporą ilość modeli: 10. Były to modele nowych wydawnictw, jak i modele ze starych "Małych Modelarzy" do wystawy poza konkursowej: "Jak to się kiedyś sklejało". Na You Tube możecie zobaczyć film z naszego zlotu.


W maju 2011r. zdobyłem srebny medal na XIII Ogólnopolskim Konkursie Modeli Redukcyjnych w Kruszwicy w klasie H (helikoptery). Były też 4 miejsca za tramwaj i transporter opancerzony. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

srebro II miejsce
za śmigłowiec
Puma
Puma
IV miejsce
za tramwaj
typu N
Tramwaj typu N
IV miejsce
za transporter opancerzony
BTR-40
BTR-40

O początkach mojego modelarstwa można się dowiedzieć z wywiadu, jaki przeprowadził ze mną portal: www.kutno.com.pl w dniu 14 kwietnia 2011r. Kliknij wywiad


W maju 2010r. zdobyłem srebny i brązowy medal na XII Ogólnopolskim Konkursie Modeli Redukcyjnych w Kruszwicy w klasie PS (pojazdy szynowe). Było też 4 miejsce za śmigłowiec. Zdjęcia modeli można zobaczyć w zakładce "Galeria XXIw.".

srebro II miejsce
za parowóz
Ty 45
Ty 45
braz III miejsce
za lokomotywę
Rocket
Rocket
IV miejsce
za śmigłowiec
Bell 206B
Bell 206B

Chcesz do mnie napisać? Śmiało! Do wyboru.

darek@darek.net


 

do góry
Copyright 2002-2019. All rights reserved. Contact: Dariusz Bieńkowski Powered by: Dariusz Bieńkowski